Rekuperatory są kontrolowane przez wymienniki ciepła.

Obecnie w wielu domach mieszkalnych można znaleźć systemy ogrzewania, które pobierają energię cieplną z różnego rodzaju paliwa. Wśród tych paliw można wyróżnić substancje stałe, gazowe, a nawet oleje. Ich różnorodność jest dość spora, dlatego też każdy ich użytkownik samodzielnie musi dokonać rachunku ekonomicznego, dzięki któremu stwierdzi, które z tych urządzeń będzie dla niego odpowiednie.

Każdy z kotłów posiada wymiennik ciepła. Chociaż nie tylko one posiadają wymienniki. Taki element jest również montowany w lodówkach, zmywarkach, rekuperatorach oraz klimatyzatorach i jeszcze wielu innych. Z pewnością jednym z najprostszych przykładów wymiennika ciepła będzie kaloryfer, który znajduje się w niemal każdym mieszkaniu.

Jak już wspomnieliśmy wymienniki ciepła znalazły także zastosowanie w urządzeniach, którymi są rekuperatory. Rekuperatory to z kolei urządzenia, które odzyskują energię cieplną, która zostałaby normalnie utracona z powietrza. Rekuperatory montuje się na przykład w systemach wentylacji, gdzie straty ciepła są największe.

Stąd też prosty wniosek, że fakt, jak dobrze funkcjonuje wymiennik ciepła będzie mówił również o sprawności rekuperatora. Dlatego też do każdego z nich musi zostać wybrany wymiennik ciepła o odpowiednich parametrach.