Rekuperatory w nowoczesnych zmywarkach. Czemu służą?

Wszystkie nowoczesne urządzenia, które stosujemy w naszych gospodarstwach domowych wyposażone są w ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, które służą przede wszystkim usprawnieniu naszego życia. Warto zwrócić więc uwagę na przykład na to, że kupując nowoczesną zmywarkę, powinniśmy sprawdzić, czy zawiera ona rekuperator, a więc wymiennik ciepła. A to dlatego, że rekuperatory pozwalają zaoszczędzić na prądzie, a jednocześnie zwiększają efektywność zmywania.

Na czym polega działanie rekuperatorów, a więc wymienników ciepła w zmywarce. Zasada jest prosta - niezależnie od tego, jakiego typu rekuperator został użyty. Wymiennik ciepła pobiera ciepło wytwarzające się w procesie zmywania - mamy tutaj na myśli zarówno to wydzielające się z pary wodnej, jak i energię cieplną wynikającą z pracy urządzenia. Energia ta jest w większej części odzyskiwana i wykorzystywana ponownie do podgrzania w wodzie w urządzeniu.

I choć zmywarki, które wyposazone są w nowoczesny system wymienników cieplnych są nieco droższe od tych klasycznych, to inwestycja w nie jest uzasadniona. W długofalowej perspektywie rekuperator pozwoli nam na ograniczenie wydatków na prąd zużyty przez zmywarkę.