Rekuperatory dachowe- ich funkcje i zastosowanie

Coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania i wentylacji tzw. rekuperatory. Urządzenia te mają szerokie zastosowanie, a ich prostota działania służy w wielu miejscach. Są to wymienniki ciepła oparte na zasadzie fizycznej dotyczącej dwóch ciał o różnej temperaturze, o tym jak przekazują sobie tę energię bez dużych strat. Tak działają rekuperatory i systemy wentylacyjne z nimi powiązane. Nośnikami energii cieplnej w tym wypadku jest powietrze.

Rekuperatory w systemach wentylacyjnych znalazły zastosowanie w wielu obiektach. Można je bez problemu zainstalować w domu czy mieszkaniu, ale sprawdzą się doskonale w budynkach o znacznej wielkości jak sklepy, hale produkcyjne czy sportowe. Dla wygody można skorzystać z opcji rekuperatorów dachowych, które wymienią powietrze na całej objętej wentylacją powierzchni. Zasada działania jest identyczna, z tą różnicą iż montuje się urządzenia na dachu.

Najlepiej sprawdza się takie rozwiązanie grzewcze i wentylacyjne we wspomnianych obiektach wielkogabarytowych, gdzie przemawia za tym łatwość montażu i wygoda użytkowania. Cyrkulacja powietrza odbywa się stale w miarę pracy rekuperatorów i wentylatorów zasysających i wpompowujących świeże powietrze do wnętrza.