Czym są rekuperatory, jak działają i jak wpływają na wentylację mieszkań?

Te, znajdują wentylatorach

Chociaż zyskały one popularność dość niedawno, to jednak szybko stały się jednymi z ważniejszych elementów w budowie wymienników cieplnych. Znajdujące się w wentylatorach i klimatyzatorach rekuperatory odpowiadają za sprawną i oszczędną cyrkulację powietrza. Dzięki nim, możemy liczyć na mniejsze opłaty za prąd, jednocześnie cieszą się świeżym, zdrowym powietrzem.

Zechcemy następny ogrzać lokum

Główną funkcją rekuperatorów jest gromadzenie ciepłego powietrza. W trakcie wentylacji pomieszczenia jest ono pobierane z zewnątrz i gromadzone w tym niewielkim urządzeniu. Kiedy natomiast zechcemy ponownie ogrzać lokum, wtedy przechowane powietrze posłuży do ogrzania tego pobranego z zewnątrz. Dzięki temu, dostające się do mieszkania powietrze będzie ogrzewane bez użycia pradu.

Rozsądne dysponowanie powietrzem

Jak szacują specjaliści, dzięki rekuperatorom można zaoszczędzić nawet 75% prądu zużywanego przy klasycznych wymiennikach ciepła. W ten sposób działamy ekonomicznie dla rodzinnego budżetu, a przy okazji, w pełni dbamy o środowisko naturalne. Rozsądne dysponowanie powietrzem o różnej temperaturze pozostaje zdrowe dla użytkowników. Poza korzyściami dla organizmu możemy też liczyć na lepsze samopoczucie.

Odmienne montowane wentylatorach

W zależności od modelu wymiennika, stosowane są innego rodzaju rekuperatory. Inne będą montowane w wentylatorach sufitowych, a odmienne w tych większych, zewnętrznych. Mimo tego, powinny one wkrótce pojawić się w większości urządzeń tego typu, gwarantując nam wygodę użytkowania, która przekłada się na lepszą ogólną jakość życia. Profesjonalne wymienniki będą szczególnie pożyteczne dla alergików i osób cierpiących na choroby układu oddechowego.