Rekuperatory w nowych mieszkaniach - pytaj dewelopera

Wentylacja i klimatyzacja są bardzo pożądane. Już nie tylko w biurach montuje się nowoczesne urządzenia. Coraz częściej w mieszkaniach odchodzi się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja grawitacyjna potrzebowała specjalnego szybu, który szedł wzdłuż pionu budynku. Ponieważ dzisiaj deweloperzy stawiają na jak największe wykorzystanie przestrzeni przez mieszkańców, decydują się na instalacje wentylacyjne, które jednocześnie są klimatyzacją.

Dzięki rekuperatorom, które mają w sobie wymienniki ciepła, powietrze może być schładzane lub ogrzewane i jednocześnie wymieniane na świeże. Pomimo tego, że powietrze wychodzące oddaje temperaturę wchodzącemu, nie mieszają się one, co powoduje czyszczenie pomieszczenia.

Warto zapytać dewelopera czy budynek wyposażony jest rekuperatory. Jeżeli tak to w jakie. Jest kilka rodzajów. Najlepsze to krzyżowy i przeciwprądowy. Jeżeli rekuperator jest obrotowy to źle, ponieważ miesza się w nim powietrze wychodzące z wchodzącym.

Kolejnym dobrym pytaniem jest gdzie jest umieszczony rekuperator. Jego buczenie może przeszkadzać, dlatego powinien on być w takim miejscu, żeby mieszkańcy go nie słyszeli.

Dodatkowo można wypytać o konserwację całej instalacji. Jak często przewidywane jest czyszczenie i kontrola. Instalacje nie może być brudna, ponieważ może w niej powstać grzyb.